Яса Чингісхана: кодекс честі, гідності та досконалості.

Фото lefigaro.fr
Фото lefigaro.fr

Велика Яса - монгольський кодекс честі, в основі якого лежать закони і правила, встановлені Чингіcханом, завойовником і державним діячем, що правив у 1200-х роках. Ці закони вважалися схожими на 10 заповідей івриту або закони Мухаммеда. Під владою хана Монголії перебувала вся Азія і Східна Європа, а його держава була найбільшою імперією, яку коли-небудь знав світ.

До наших днів дійшли тільки фрагменти законів Чингісхана, які з плином часу були записані іншими людьми. Подивімось на деякі з мудростей написаних великим завойовником і визначимо, як це допомогло йому збудувати таку гігантську імперію.

Один з його головних законів - терпимість до релігії. Він не сповідував ні своїх богів, ні свою віру, але відчував, що кожна людина має право поклонятися на свій розсуд. Солдата або злочинця, якого визнали винним у завданні збитків священику чи храму, незалежно від їх релігійних уподобань страчували. Фанатизму він не терпів. Це усунуло одну з загальних причин, через яку люди боролися проти своїх завойовників - Бог. Це заважало релігійним лідерам згуртувати проти Чингісхана людей.

Така ж смертна кара застосовувалась до насильників, перелюбників і вбивць після справедливого судового розгляду. Навіть раби мали права, які поважали. Він практикував повагу до людей похилого віку, вимагав, щоб всі ділилися їжею і дбали про бідних! У той час ця рівність, безсумнівно, була б іншою і, ймовірно, зменшила б заворушення, збільшуючи підтримку простих людей.

Чингісхан також вважав, що освіта має важливе значення, тому до вчених слід ставитися з гідністю і повагою. Їм було дозволено вільно подорожувати і заохочувалося вчити інших, чого б вони не побажали. Він фактично створив першу відому поштову службу з робочими "Поні Експрес", скопійовану американцями 650 років по тому.

Саме тому Яса Чингісхана зіграла настільки важливу роль в його успіху. Велика Яса був передовим і унікальним для свого часу. Тому що навіть сьогодні, як і раніше, існують релігійні конфлікти, високий рівень злочинності і голод у всьому світі.

Як було сказано вище, до наших днів дійшло не так багато законів, що входили до Великої Яси, однак, ті що збереглися ви можете прочитати у нас на сайті. Переклад з оригіналу статті виконала редакція kozakorium.com.

Від Макрізі

1. Перелюбник повинен бути убитий незалежно від того, чи є він в шлюбі чи ні.

2. Той, хто винен в содомії також повинен бути убитий.

3. Той, хто навмисно бреше, або практикує чаклунство, або шпигує за поведінкою інших, або втручається у суперечку між двома сторонами, щоб допомогти одному проти іншого, також повинен бути страчений.

4. Той, хто мочиться в воду або попіл, також повинен бути страчений.

5. Той, хто бере товари (в кредит) і стає банкрутом, знову забирає товар і знову стає банкрутом, потім знову бере товар і знову стає банкрутом, після третього разу повинен бути страчений.

6. Той, хто дає їжу або одяг полоненому, без дозволу господаря, повинен бути вбитий.

7. Той, хто знайде раба-втікача або бранця і не поверне його тій людині, якій він належить, повинен бути вбитий.

8. Перед тим, як з’їсти тварину, її ноги повинні бути зв’язані, живіт розрізаний, а серце стиснуте в руці, поки тварина не помре; Після чого таке м'ясо можна їсти; Але якщо хто-небудь вбиває тварину на магометанську манеру, він повинен бути сам убитий.

9. Якщо в бою, під час нападу або відступу хтось впав, або оступився, або втратив будь-яку річ, людина за спиною повинна зупинитися і повернути річ, що впала її власнику; Якщо вона не зупиниться і не поверне, те що впало, вона повинна бути вбита.

10. Чингісхан вирішив, що ніякі податки і збори не повинні накладатися на факірів, релігійних осіб, адвокатів, лікарів, вчених, людей, що присвячують себе молитві та аскетизму, і тим, хто миє тіла мертвих.

11. Він наказав дотримуватися всіх релігій, щоб жодна з них не мала будь-яких переваг. Все це він наказав, щоб це було прийнятно для Небес.

12. Він заборонив своєму народові їсти їжу, пропоновану іншими, поки той, хто пропонує їжу, не спробував її сам, навіть якщо один є принцом, а інший бранцем; Він заборонив їм їсти що-небудь в присутності іншого, не запросивши його прийняти їжу; Він заборонив будь-кому їсти більше, ніж його товариші, і переступати через вогонь, на якому готували їжу, або посудину, з якого люди їли.

13. Коли перехожий проходить повз людей, які їдять, він повинен сісти і з'їсти з ними, не вимагаючи дозволу, і вони не повинні забороняти йому це.

14. Він заборонив їм опускати руки в воду і наказував їм використовувати посудину для перенесення води.

15. Він заборонив їм прати одяг, поки він не буде цілком спрацьований.

16. Він заборонив їм говорити про все, що було нечистим, і наполягав, що всі речі є чистими і не потрібно робити відмінності між чистим та нечистим.

17. Він заборонив їм показувати перевагу якоїсь секти, вимовляти слова з пафосом, використовувати почесні звання; Говорячи з ханом чи кимось ще, просто використовувати його ім'я.

18. Він наказав своїм спадкоємцям особисто оглянути війська і їх озброєння перед тим, як йти на битву, забезпечити воїнів всім необхідним для перемоги і оглянути все, навіть голки та нитки, і якщо у кого-небудь із солдатів не було потрібної речі, то цей солдат повинен понести покарання.

19. Він наказував жінкам супроводжувати війська, щоб вони виконували роботу і обов'язки чоловіків, в той час як останні були відсутні.

20. Він наказав воїнам, після повернення з походу (битви) виконувати певні обов'язки на службі у хана.

21. Він наказав їм показати на початку кожного року всіх своїх дочок хану, щоб він міг вибрати деяких з них для себе і своїх дітей.

22. Він поставив вождів (князів / богатирів / генералів / ноянів) на чолі військ і призначив командирів тисяч, сотень і десятків.

23. Він наказав, що старший з вождів, якщо він скоїв якийсь злочин, повинен був віддати себе у владу посланнику, посланого ханом, щоб покарати його, навіть якщо він був найнижчим з його слуг; І простягтися перед ним, поки він не виконає покарання, запропоноване повелителем, навіть якщо це буде смертна кара.

24. Він заборонив військовим лідерам звертатися до кого-небудь, крім Суверена. Хто б не звертався до кого-небудь, крім Суверена, повинен був бути страчений, а будь-хто, хто змінює свій пост без дозволу, також повинен був бути страчений.

25. Він наказав хану встановити постійний поштовий зв’язок, щоб він міг своєчасно отримати інформацію про всі події в країні.

26. Він наказав своєму синові Чагатаї переконатися, що Яса виконується.

Від Мірхонда

27. Він наказав, щоб солдати були покарані за недбалість; І мисливців, які дозволили тварині втекти під час загального полювання, він наказав бити палицями і в деяких випадках страчувати.

28. У випадках вбивства (покарання за вбивство) можна було викупити себе, заплативши штрафи, які були такими: для мусульманина - 40 золотих монет (Балиш); Для китайця - один осел.

Від Ібн-Батута

29. Людина, у якої виявлено вкраденого коня, повинна повернути його власнику і додати дев'ять коней тієї ж породи: якщо вона не в змозі заплатити цей штраф, її діти повинні бути взяті замість коней, і якщо у неї немає дітей, вона сама буде вбита, як вівця.

Від Вартанга

30. Яса Чингісхана забороняє брехню, крадіжки і перелюб та наказує любити ближнього, як самого себе; Він наказує чоловікам не завдавати шкоди один одному і повністю забувати про злочини, змилуватися над країнами і містами, які здаються добровільно, звільняти від податків храми, присвячені Богу, і поважати людей похилого віку та жебраків. Той, хто порушує ці заповіді, повинен бути вбитий.

Від Махакіа

31. Яса наказує: любити один одного, не чинити перелюбу, не красти, не давати неправдиві свідчення, не бути зрадником, поважати людей похилого віку та жебраків. Той, хто порушує ці заповіді повинен бути вбитий.

Інші джерела

32. (Яси Чингісхана наказує) людина, яка задихається від їжі повинна бути вигнана з табору і тут же вбита; і всякий, хто ставить свою ногу на порозі намету командувача армією також повинен бути вбитий.

33. У разі неможливості утриматися від вживання алкоголю, людина може напитися три рази на місяць; якщо вона робить це більше ніж три рази вона винна; якщо вона нап'ється два рази на місяць, це добре; якщо один раз в місяць, це ще більш похвально; і якщо не п'є взагалі, що може бути краще? Але де знайти таку людина? Якби така людина була знайдена, вона була б гідна найвищої поваги.

34. Діти, народжені від наложниці, вважаються законними і отримують свою частку спадщини відповідно до розпорядження батька. (Звеличує закон первородства в Європі, де тільки найстарші успадковують. Вважає це набагато більш цивілізованим.) Розподіл власності має здійснюватися на основі старшого сина, який отримує більше, ніж молодший, молодший син, отримує дім батька. Старшинство дітей залежить від рангу їх матері; Одна з дружин завжди повинна бути старшою, це визначається головним чином часом її шлюбу.

35. Після смерті батька син може розпоряджатися дружинами батька, крім його матері; Він може одружитися на них або видавати їх заміж за інших.

36. Всім, крім законних спадкоємців, строго заборонено використовувати будь-яке майно померлого.

Читайте за темою: 32 тілесні ознаки Великої Людини. 32 ознаки тіла Будди.

07 Травня 2017 Гриджук В.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Цікаві книги для дітей українською: від 1 до 3 років

Ранні роки - час, коли малюки починають пізнавати себе та вивчати навколишній світ. ...

16 Жовтня 2018
Гриджук В.

Найкращі бельгійські фільми: ТОП 10.

Бельгійські фільми не надто відомі для пересічного українця, адже в країні випускають не ...

16 Жовтня 2018
Козак І.

Найкращі французькі фільми про кохання: топ 10

Хто ще повинен знімати фільми про кохання і любов, як не французи? ...

15 Жовтня 2018
Гриджук В.

Найкращі німецькі фільми за останні 20 років: ТОП 10

Німецькі фільми відомі своєю глибокою філософією та психологізмом, що буквально з перших секунд ...

03 Жовтня 2018
Гриджук В.

Родинні зв'язки: хто кому який родич. Братова, дівер, швагро, своячка.

Важко знайти людину в якої не було б жодних родичів. Інколи це тільки ...

03 Жовтня 2018
Козак І.

Найкращі комедійні серіали 21 століття: ТОП 10

У кожного бувають дні, коли втомлений настільки, що навіть немає сил читати улюблену ...

05 Вересня 2018
Брусов В.

Найкращі фільми про Юлія Цезаря. ТОП 5.

Життя римського імператора Юлія Цезаря не раз описували в романах, п'єсах, а потім ...

29 Серпня 2018
Козак І.

Найкращі фільми про Першу світову війну: ТОП 16

Перша світова війна - один з найбільших конфліктів за всю історію людства, в ...

28 Серпня 2018
Гриджук В., Голуб С.

Найкращі фільми про Наполеона Бонапарта: ТОП 5

Без жодних сумнівів Наполеон Бонапарт - один з найвеличніших полководців, що тримав під ...

21 Серпня 2018
Гриджук В., Голуб С.

Дитячі пісеньки про машинки українською: слухати онлайн

Збірка дитячих пісень про машинки допоможе організувати батькам цікавий та корисний відпочинок для ...

14 Серпня 2018
Гриджук В.