5 людських помилок, які призвели до серйозних наслідків

Джерело зображення мережа Інтернет
Джерело зображення мережа Інтернет

У березні 2020 року з пасажирами однієї великої європейської авіакомпанії сталося несподіване: вони сідали в літак у Лондоні, що мав привезти їх до німецького Дюссельдорфу, а замість цього через 1,5 години опинилися в столиці Шотландії Единбурзі - екіпаж просто помилився.

Таких помилок історія знає чимало. Одні з них були зовсім безневинні, а інші - мали катастрофічні результати.

Kozakorium.com пропонує пригадати 5 людських помилок, що призвели до серйозних наслідків.

1. Друкарська помилка вартістю 8,8 мільйона фунтів

Одного лютневого ранку у 2009 році Філіп Девісон-Себрі з Кардіффа виявив, що його компанія, інженерна фірма Taylor & Sons, заснована 124 років до того в Уельсі, оголосила про банкрутство і припинення діяльності. Це випливало з повідомлення місцевої Реєстраційної палати. Воно викликало велике здивування у містера Девісона-Себрі і його колег тому, що ніхто з них заяви про це не подавав, а справи  у компанії йшли добре.

Найгірше, що статтю побачили партнери Taylor & Sons і тому почали розривати вже укладені з компанією контракти та відмовилися від укладення нових. Так, за словами бізнесмена, компанія втратила одного з головних своїх клієнтів - сталеливарного гіганта Tata Steel, контракт з яким приносив Taylor & Sons 400 тис. фунтів щомісяця. А потім зірвалося підписання угоди з Королівським товариством рятування на воді, яке могло принести фірмі містера Девісона-Себрі 3 млн фунтів. Незабаром компанія була змушена закритися; без роботи залишилося 250 осіб.

Що ж сталося? А сталася помилка. У Реєстраційну палату звернулася збанкрутіла компанія Taylor & Son. Про припинення своєї діяльності палата повинна була повідомити ділову спільноту, але випадково додала до назви зайву букву. Повідомлення було опубліковано в п'ятницю 20 лютого, а 23 лютого, в понеділок, співробітники Реєстраційної палати виправили помилку, але інформація про неблагонадійність Taylor & Sons вже встигла поширитися.

Репутація компанії була зіпсована і незабаром вона справді збанкрутувала. Філіп Девісон-Себрі звернувся до суду першої інстанції з позовом проти Реєстраційної палати, яку звинуватив у невиконанні службових обов'язків, зажадав від організації 8,8 мільйона фунтів компенсації та виграв. Відповідач подав апеляцію, але до її розгляду в суді справа не дійшла: сторони владнали конфлікт у позасудовому порядку, умови угоди не розкриваються.

2. Як через економію NASA знищило цінні та унікальні дані

Знищення відеозапису перших кроків людини на Місяці, зроблених під час експедиції "Аполлон-11" в липні 1969 року - відома та курйозна помилка. Щоб пояснити, що і як саме сталося, доведеться почати здалеку. На одній з посадкових ніг місячного модуля була встановлена телекамера, що передавала зображення по вузькосмуговому радіоканалу методом телебачення з повільною розгорткою (SSTV). Відеокартинка мала висоту 320 рядків і частоту 10 кадрів в секунду. Досягнувши приймачів на Землі, сигнал від камери розходився у двох напрямках: по одному каналу "сирий", тобто необроблений, запис йшов на магнітну плівку, а по іншому - надходив на конвертер, покликаний перетворити SSTV в сигнал який використовували в системах телемовлення формату NTSC (525 рядків, 30 кадрів в секунду).

Як це відбувалося? Значно простіше, ніж можна було б подумати: скан-конвертер, що по суті є поєднанням високоякісного монітора, на який виводився SSTV-сигнал, і встановленої перед ним NTSC-камери. Така конвертація очікувано приводила до значного погіршення якості зображення, але була єдиним способом передати отриману з Місяця картинку в американську і, врешті-решт, світову телемережу в прямому ефірі через супутник. Трансляцію дивиться понад 530 мільйонів осіб, тобто приблизно 14% тодішнього населення земної кулі - це одна з найвідоміших і масових телепередач в історії.

Але "сире" зображення на магнітних плівках було набагато краще тому, що всі операції з ним приводили до зниження якості, і при зацифруванні відео було краще використовувати їх. Тільки от лихо: плівки зникли. Про те, що приблизно 700 коробок 35-сантиметрових котушок з даними, пов'язаними з програмою "Аполлон", не можуть знайти, вперше стало відомо у 2006 році. НАСА розпочало пошуки, а через три роки, на пресконференції, присвяченій 40-річчю висадки на Місяць, оголосило, що плівки, швидше за все, були стерті та повторно використані у вісімдесяті в ході реалізації програми фільмування поверхні Землі з космосу Landsat, яка зіткнулася з нестачею носіїв. Залишилися тільки записи конвертованого відео, які у 2009-му пройшли обробку та очищення.

3. Як сперечатися через випивку і розігнати цілу армію

Не всі помилки закінчуються втратою грошей - деякі обертаються великими неприємностями для цілих імперій. А починається все з такої, здавалося б, дрібниці, як шнапс. Саме його не поділили солдати австрійської армії та розпочали бій один з одним, що отримав назву "Битва при Карансебеші", 17 вересня 1788 року.

На початку того року імператор Священної Римської імперії Йосип II оголосив війну Туреччині. Його імперія та армія, що налічувала понад 100 тисяч осіб, були багатонаціональними. Ввечері 17 вересня 1788 року рота Йосифових гусарів перейшла річку Тиміш, що в Румунії поблизу міста Карансебеш, в пошуках турецьких військ. Турків гусари не знайшли, зате знайшли циган, у яких купили кілька бочок шнапсу. Зрозуміло, що вони вирішили не везти його своїм, а одразу почати дегустацію.

Незабаром річку форсував загін піхоти. Виявивши кінних колег за цікавим заняттям, піші воїни захотіли приєднатися, але гусари ділитися шнапсом відмовилися. Зав'язалася суперечка, і незабаром чи то випадково, чи то навмисно пролунав постріл - гусар поранив піхотинця. У темряві почалася сутичка під час якої частина солдатів з того чи іншого боку перебралася назад через річку до табору біля переправи армії, і хтось із піхотинців - чи то для відволікання уваги, чи то жартома - голосно закричав : "Турки! Турки! "

Читайте за темою: Довеселилися: 5 відомих битв, які програли через алкоголь

Жарт виявився невдалим: в рядах армії Йосипа II почалася паніка, солдати кинулися бігти хто куди. Офіцери почали кричати німецькою: "Halt! Halt!" - "Стій! Стій!", - а солдати вирішили, що це турки кричать: "Аллах! Аллах!".

Поступово всі подумали, що турецькі війська вдерлися до табору. Був відкритий вогонь з гармат: снаряди розривалися в натовпі збожеволілих солдатів, зав'язався бій всіх з усіма. Йосип II теж спросоння вирішив, що ворог в таборі, і думав було вступити в бій, але був скинутий з коня натовпом і дивом врятувався, а його ад'ютанта затоптали. До ранку велика частина солдатів розбіглася. Втрати вбитими та зниклими безвісти склали, за різними оцінками, від 150 до 1200 осіб. Турки, які підійшли на місце подій через два дні, легко взяли Карансебеш, а Йосип II помер через півтора року, не закінчивши війну.

4. Як все ретельно порахувати та помилитися в найважливішому

У 1994 році Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору США, тобто НАСА, вирішило відправити до Марса дві автоматичні міжпланетні станції в рамках програми Mars Surveyor '98: апарат Mars Polar Lander, що призначався для посадки на поверхню планети в районі полюса для дослідження ґрунту і клімату, і Mars Climate Orbiter, який повинен був, залишаючись на орбіті над Червоною планетою, спочатку бути супутником-ретранслятором для Polar Lander, а потім, коли той завершить місію, літати над Марсом і вивчати його атмосферу і клімат.

Запуск Orbiter був призначений на 11 грудня 1998 року і пройшов штатно, через дев'ять місяців апарат без пригод досягнув Марса, а коли почав виконувати маневри в атмосфері для виходу на потрібну орбіту, зв'язок з ним обірвався - апарат загинув.

Комісія, яка повинна була розслідувати причини події, працювала приблизно півтора місяця і встановила, що траєкторія Orbiter при зближенні з Марсом виявилася наполовину нижче гранично допустимої - апарат на високій швидкості увійшов в атмосферу на висоті 57 км (замість розрахункових 110 км) і згорів. Причиною цього був конфлікт в ПЗ: частину обладнання та софту створила компанія Lockheed Martin, програмісти якої використовували для розрахунків сили та ваги британську одиницю фунт-сила (pound-force), а їх колеги з НАСА користувалися міжнародною системою СІ, де вимірювання відбувається в ньютонах. Звести все до однієї системи забули. Цікаво, що комісія визнала причиною виникнення такої помилки недостатнє фінансування проєкту, через що не були дотримані всі процедури перевірки. До речі, Mars Polar Lander також не виконав покладених на нього завдань, розбившись при посадці на Марс з невідомої причини.

5. Як відкрити континент, який взагалі не планував знайти

Найвідоміша помилка людини - це, звичайно, плавання Христофора Колумба до Америки. Він думав, до самої своєї смерті, що відкрив новий шлях до Азії, Філіппін та Індонезії, а ось тут поруч десь повинна бути Японія, в яку він збирався приплисти.

Мореплавець провів десять років в пошуках фінансування для відкриття швидшого та безпечнішого морського шляху з Європи в Азію через захід, а не в обхід Африки та Аравійського півострова. Плутанина почалася з помилки в розрахунках італійського астронома Паоло Тосканеллі: він неправильно обчислив довжину Азії та відстань між Лісабоном і Японією і в 1474 році написав лист португальському королю, в якому описав зручний шлях в Азію через Атлантику. Цей лист прочитав Колумб, все розпланував і відправився по Європі в пошуках спонсорів.

Не дивно, що коли о третій годині ранку 12 жовтня 1492 року один з членів екіпажу корабля Колумба побачив землю, мореплавець вирішив що це Індія. І вся Європа його тоді підтримала - усвідомлення масштабу помилки прийшло багато пізніше.

Читайте за темою: Якщо б Третій Рейх переміг: як це уявляли Західні країни. Карта

23 Жовтня 2020 Козак І.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Чому нації занепадають: найкращі цитати та вислови з книги

"Чому нації занепадають" - неймовірна книга, яка дає відповідь на одвічне питання: чому ...

25 Серпня 2021
Голуб С.

Як бути хорошим гостем і господарем: правила етикету XIX століття, які досі актуальні

Підлаштовуйтеся один під одного і не забувайте про ввічливість, щоб зробити спільне перебування ...

16 Червня 2021
Козак І.

10 чудових комедій для жінок, які допоможуть розслабитися

Іноді душа вимагає перегляду душевної кінокартини, через яку не потрібно навантажувати мозок і ...

10 Травня 2021
Гриджук В.

Найкрасивіші та наймальовничіші села Канади: ТОП 10

Коли більшість людей думають про Канаду, вони уявляють собі великі міста, такі як ...

10 Травня 2021
Голуб С.

11 захоплюючих книг з обов'язкового списку Гарвардської школи бізнесу

У нинішньому різноманітті бізнес-літератури легко заплутатися. Щоб допомогти Вам з вибором, автор HubSpot ...

23 Лютого 2021
Гриджук В.

Як нас дурять супермаркети: 10 хитрощів, про які варто знати

Маркетологи використовують ці хитрощі, щоб змусити вас витратити гроші на те, що ви ...

15 Лютого 2021
Козак І.

20 фраз, які змусять вашу дитину дослухатися до вас

Наша дитина є найкращим нашим відображенням. І коли вона погано поводиться, подумайте, що ...

08 Лютого 2021
Козак І.

Що дивитися після Бріджертонів: найкращі історичні фільми та серіали

Серіал "Бріджертон" (Bridgerton) на Netflix обігнав "Ферзевий гамбіт", "Академію Амбрелла" і "Люцифера" за ...

08 Лютого 2021
Гриджук В.

Робота, команда, креатив: поради Вінстона Черчілля, як позбутися від нудьги дорослого життя

Дуже часто дорослішання стає синонімом нудної, монотонної роботи, через яку не залишається час ...

02 Лютого 2021
Гриджук В.

День святого Валентина: 100 ідей для подарунка на 14 лютого

День всіх закоханих - чудовий привід продемонструвати свої почуття другій половинці, залишилося лише ...

01 Лютого 2021
Козак І.