Анна Стен - голлівудська кінозірка з українським корінням (ФОТО)

Джерело зображення мережа Інтернет
Джерело зображення мережа Інтернет

Анна Стен (3 грудня 1908, Київ — 12 листопада 1993, Нью-Йорк) — радянська, німецька, голлівудська кінозірка 1920-30-х рр. українського походження.

За офіційною біографією, батько Анни походив з козацького роду, працював театральним художником-постановником, мати — шведка з походження, була балериною.

За іншими даними - обоє батьків були українцями і не мали стосунку до світу мистецтва. Достеменно відомо, що  у середині 1920-х років Анна одружилася з відомим київським конферансьє та актором естради Борисом Стеном (Бернштейном), чиє сценічне прізвище й взяла собі за псевдонім.

Вона навчалася у Київському державному театральному технікумі, працювала репортеркою і грала в київському Малому театрі, відвідувала заняття театру-студії під керівництвом актора-МХАТівця Чужого, де працювали за системою Станіславського.

У 1924 році А. Стен вступила до кіновідділення Театрального технікуму, після чого 1926 року успішно склала іспити до Першого робітничого театру Пролеткульту в Москві.

Там же почала свою кінокар'єру, дебютувавши у стрічці  "Дівчина з коробкою" (1927), яка демонструвалася в СРСР, Європі та США. Другою її роботою стала головна роль в соціальній драмі "Земля в полоні" (1927), за режисера якої Ф.Оцепа Анна вийшла заміж. Анна Стен стає знаменитою, її портрети друкують на обкладинках радянських журналів, а її саму вважають ідеальним втіленням радянської жінки.

Поїхавши в 1930р. до Берліна за направленням для роботи, Анна знялася в кінострічках провідної німецької кінокомпанії UFA і теж стала помітною. За це отримує чималу порцію критики та цькування в СРСР як зрадниця. Відтак Анна Стен вирішила не повертатися на Батьківщину. І недарма: її другий німецький фільм "Вбивця Дмитрій Карамазов" (1931) за мотивами твору Достоєвського "Брати Карамазови", де вона зіграла головну роль, мав неймовірний успіх в Європі та Америці.

1932 року Анна Стен отримала запрошення до Голлівуду від продюсера Семюеля Ґолдвіна, співвласника кіностудії "Метро Голдвін Маєр", який мав намір зробити з неї "другу Грету Гарбо", про що прямо заявляв у пресі. "Все в моєму серці промовляло, що вона буде найкращою в історії кіно, - розповідав він згодом. - І багато хто так думав… Це щось особливе, це зірка! В неї є все, що потрібно: краса, стиль, сексапільність, клас. Її інтелігентність поєднується з інтуїцією художника, що добре знає життя. В неї величезний досвід і вона може грати, як бестія".

Однак, попри великі очікування, жоден із трьох випущених MGM фільмів з киянкою ("Нана", "Ми знов живі" та "Шлюбна ніч") не отримав великого успіху в публіки, що змусило Ґолдвіна розірвати контракт зі Стен. І хоча один з них, стрічка "Шлюбна ніч", отримав приз за режисуру на Венеційському кінофестивалі, відтоді кар'єра Стен йшла по низхідній. У Голлівуді за нею закріпилось прізвисько "Ґолдвінова примха (дурничка)" ("Goldwyn's folly"), американська публіка не прийняла нав'язаного Ґолдвіном Стен образу "звабливої селянки" і не пробачила відчутного акценту.

При цьому, в Голлівуді, як і в Європі, всі були в захваті від стилю киянки. Кінопродюсер Деріл Занук казав, що вона одягається краще за всіх, кого він коли-небудь бачив. А Дороті Арзнер, яка зняла Стен в драмі "Нана", ставила її в один ряд з Гарбо, Міріам Хопкінс, Кетрін Хепберн та Рут Чаттертон у списку найстильніших актрис.

Радіовистава за її участі Graustark отримала велику популярність, але принципово не змінила статус Стен як згасаючої зірки. В 1938 р. Анна Стен дебютувала на Бродвеї в п'єсі Бертольда Брехта "Тригрошова опера". Також Анна знімалася в головних ролях у голлівудських і британських фільмах до середини 1940-х рр. З 1950-х рр. викладала в Акторській студії.

1962 року вона припинила свою акторську кар'єру  і серйозно зайнялася живописом. Причому її картини виставлялися в Бостонському музеї, а Смітсонівський інститут улаштував європейське турне її творів.

На перший погляд, зважаючи на біографію А.Стен, може  здатися, що вона, як і багато уродженок Києва, вважала себе росіянкою. Але ні. Вона чітко ідентифікувала себе як українку. Так, у 1942 р. в інтерв'ю українському часопису "Ukrainian life" Анна Стен  чітко повідомила про те, що є українкою. Ще раніше Анна Стен дала кілька коротких інтерв'ю місис Джон Орлик у Голлівуді, в яких теж заявляла, що є українкою. Про це Український тижневик дав публікацію у випуску "UKRAINIAN WEEKLY" №52 від 24 грудня 1937 р. На питання пані Орлик, українка чи росіянка Анна Стен, вона недвозначно відповіла українською: "Поза сумнівом, я українка", "Я українка, я народилася в Україні". Пізніше Анна доповнила розповідь про своє українське походження: "Я народилася в Україні, коли мені виповнилося 12 років, я відправилася до Москви, тоді я не розуміла російської, говорила українською…".

Читайте за темою: Стефан Терлецький: українець, політик, радник Маргарет Тетчер

12 Листопада 2020 Козак І.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Пласт у Китаї: У Шанхаї відновилась пластова діяльність (ФОТО)

Уже четвертий рік у 25-ти мільйонному китайському Шанхаю лунають пластові пісні. Починалося ...

10 Травня 2021
Козак І.

Клариса Ліспектор - уродженка України, що стала найвідомішою бразильською письменницею

Уродженка України, яка стала найвідомішою бразильською письменницею У грудні минулого року у ...

08 Лютого 2021
Козак І.

Привітання з католицьким Різдвом 2020 польською мовою: вірші, картинки, своїми словами

Kozakorium.com пропонує своїм читачам привітання з Різдвом 2020 польською мовою з перекладом. ...

21 Грудня 2020
Брусов В.

В українському центрі "Дивосвіт" в Лісабоні відбулися Андріївські вечорниці (ФОТО)

До свята Андрія в Українському культурно-освітньому центрі (КОЦ) «Дивосвіт» м. Лісабон, що при ...

15 Грудня 2020
Козак І.

Японець Окабе Йошіхіко: Україна - моя друга Батьківщина

Окабе Йошіхіко - голова Асоціації україністів Японії, доктор економічних наук, професор університету Кобе ...

14 Грудня 2020
Гриджук В.

Антон Омельченко: перший українець в Антарктиді (ФОТО)

Першим українцем, який побував в Антарктиді, став Антон Омельченко (1883, с.Батьки на Полтавщині ...

10 Грудня 2020
Голуб С.

Знай наших: українські місця Нью-Йорка (ФОТО)

Вулиця Тараса Шевченка, кредитна спілка-мільярдер, легендарний український ресторан, де знімають голлівудські фільми, представництво ...

07 Грудня 2020
Козак І.

Українку Оксану Линів визнали найкращою диригенткою 2020 року у Німеччині

Німецькі критики визнали українку Оксану Линів найкращою диригенткою 2020 року. Вона отримала ...

04 Грудня 2020
Козак І.

Діаспора з Риму закликала парламент Італії визнати Голодомор геноцидом (ФОТО)

Українська спільнота у Римі в неділю під час поминальної акції за жертвами Голодомору ...

03 Грудня 2020
Козак І.

Іван Даценко: українець, що став вождем племені індіанців у Канаді

29 листопада буремного 1918 року в мальовничому селі Чернечий Яр неподалік від Диканьки ...

01 Грудня 2020
Голуб С.