Брати Хант - історія успіху та поразки сім'ї, що хотіла купити все срібло світу

Фото www.cnbc.com
Фото www.cnbc.com

Американця Нельсона Ханта - представника сім'ї, яка заробила мільярди на нафті, колись вважали одним з найбагатших людей світу. У бізнес-імперію, якою він керував разом з братами, входили нафтові родовища в Лівії, тисячі гектарів пасовищ в США, вугільні родовища, нерухомість і ще багато інших активів. До початку 1980-х років їх статки оцінювалися в $ 12-14 млрд (з урахуванням інфляції - приблизно 35-40 млрд нинішніх доларів).

Хант був знайомий зі світовими лідерами - наприклад, вів справи з главою Лівії Муаммаром Каддафі. Вважається, що його сім'я стала прототипом сім'ї Юінг - героїв американського серіалу "Даллас". Однак найбільш масштабний проект Ханта - спроба скупити світові запаси срібла - коштував йому і його братам майже всього майна. Обвал цін на цей метал в 1980 році ( "срібний четвер") обернувся для них банкрутством.

Офіційна версія зводиться до того, що вони намагалися взяти під контроль світовий ринок срібла, що дозволило б їм контролювати ціни. Однак люди, які знали Ханта (помер в 2014 році), вважають, що головна причина була іншою. За їх словами, він щиро вірив в те, що світ рухається до фінансового краху, апокаліпсису, а гроші, не забезпечені золотом, можуть втратити свою цінність. Тому і вирішив запастися сріблом.

Сім'я

Династію заснував Харольдсон Хант - уродженець півдня США, що починав як гравець в покер. Після кількох невдалих спроб зайнятися бізнесом йому пощастило - він купив нафтове родовище в Техасі, заплативши набагато менше реальної ціни. Це стало основою його імперії. До кінця життя його статки становили близько $ 4 млрд (майже 20 млрд нинішніх доларів).

У Ханта було півтора десятка дітей від декількох дружин. Головним спадкоємцем став старший - Нельсон Хант. Подібно до батька, він дотримувався консервативних поглядів. Фінансував праві політичні проекти і входив до Товариства Джона Берча - групи, що була одержимою теоріями змови (її представники звинувачували президента Дуайта Ейзенхауера в тому, що він є "агентом комуністів").

І батько, і син не вірили в надійність паперових грошей (недовіра посилилась, коли США в 1971 році скасували прив'язку долара до золота). "Купуйте що завгодно, тільки не папір, - Говорив-Хант молодший. - Не подобається золото - тоді срібло, мідь або алмази. А друкарський верстат може включити будь-який дурень". До цього домішувався страх світової фінансової катастрофи. За словами біографа Ханта Нельсона, він дійсно в це вірив - і намагався підготуватися.

Срібло

Американська валюта в той час знецінювалася. Сімдесяті роки відзначалися високою інфляцією - однією з причин, що вплинули на це, став "нафтовий шок".  Хант міг б інвестувати в золото, але торгівля ним у США в той час була обмежена, тому він вибрав срібло. З фінансової точки зору це було цілком обгрунтовано.

Очікувалося, що ціна на срібло буде рости. При цьому воно активно використовувалося як при виробництві ювелірних виробів, так і для інших цілей (зокрема, при виробництві фотоплівки). Світове виробництво в 1974 році оцінювався в 245 млн унцій, тоді як споживання - в 450 млн. Загальні запаси срібла в той час, за різними даними, становили від 600  до 800 млн унцій. З них для продажу було доступно близько 200 млн.

Запаси

Спочатку Хант і його брати купували невеликі партії - по 5-10 тисяч унцій. Витрати обчислювалися сотнями тисяч доларів - для родини це було небагато. Потім стали купувати все більше і більше. До 1974 року в їх розпорядженні знаходилося від 7% до 9% всіх світових запасів.

Частину свого срібла вони переправили літаком до Швейцарії. Для охорони найняли озброєних ковбоїв. Зберігання срібла за кордоном обходилося їм в мільйони доларів в рік. На цьому брати не зупинилися. Вони знайшли партнерів серед саудівських шейхів, близьких до правлячої королівської сім'ї, і заснували спільну компанію, яка стала скуповувати ф'ючерсні контракти на срібло - об'ємом в десятки мільйонів унцій.

До кінця 1970-х років ціна срібла зросла майже до $ 35 (коли сім'я тільки починала його скуповувати, ціна становила лише $ 2 за унцію). У розпорядженні братів Хант і їх партнерів до того моменту знаходилося 130 млн унцій срібла - і ще ф'ючерси на 90 млн. За деякими оцінками, до початку 1980-х років вони контролювали приблизно дві третини всіх приватних запасів срібла в світі.

Кредити

Статки братів росли. Однак їх власних грошей не вистачало для того, щоб оплачувати нові покупки. Вони почали брати кредити. Всього барти Хант витратили на срібло близько $ 6,6 млрд - з них лише $ 1 млрд власних грошей. Зростаючі запаси срібла створювали можливості для того, щоб контролювати ринок. Ідея полягає в тому, щоб скупити основний обсяг того чи іншого товару. Це викличе штучний дефіцит і зростання цін - власник при цьому може продати частину своїх запасів з високим прибутком.

Деякі компанії дійсно зіткнулися з дефіцитом - наприклад, виробники ювелірних виробів. Американська Tiffany & Co навіть виступила зі зверненням в New York Times, заявивши, що "нечесно накопичувати срібло на мільярди доларів і створювати ситуацію, при якій людям доводиться платити за срібні вироби непомірно високі ціни".

Однак, як вважає професор університету Х'юстону Крейг Піррон, брати недооцінили обсяг срібла, який міг надійти на ринок. У міру того як ціна на метал росла, американці стали продавати монети і срібний посуд. Брати продовжували отримувати за ф'ючерсними контрактами срібло, на яке у них не вистачало грошей.

Вирішальним стало втручання регуляторів. На початку 1980 року Нью-Йоркська і Чиказька біржі ввели обмеження на торгівлю ф'ючерсами на срібло. Перша обмежила їх обсяг (не більше 10 млн унцій на трейдера) - це рішення підтримала Федеральна комісія з торгівлі товарними ф'ючерсами. Друга взагалі заборонила продаж нових ф'ючерсів. На цьому тлі ціни на срібло стали падати.

Крах "срібної імперії"

Протягом тижнів ціна опустилася до $ 21. Для братів це означало, що їх срібло подешевшало на мільярди доларів. До того ж від кредиторів, за гроші яких купувалися контракти, стали надходити маржін-колли - вимоги поповнити заставу. До кінця березня вони обчислювалися мільйонами доларів в день.

25 березня в брокерську фірму, яка управляла операціями братів Хант на біржі, надійшов маржін-колл на $ 135 млн. Коли брокери подзвонили одному з них, він заявив, що таких грошей у них немає. У цій ситуації фірма почала продавати їх срібло - тільки за 26 березня вона продала 100 млн унцій. Ціна опустилась ще нижче. Фіналом стало 27 березня 1980 року - день, відомий як "срібний четвер". Торги відкрилися при ціні $ 15,8 за унцію. Серед гравців поширювалися чутки: брати Хант отримали ще один маржін-колл - на $ 1 млрд; вони знаходяться на межі банкрутства і продають свої нафтові активи. Срібло подешевшало до $ 10,8 за унцію.

Від повного краху братів врятував кредит $ 1,1 млрд, наданий групою банків і схвалений Федеральною резервною системою (влада США побоювалися, що крах сім'ї Хант може негативно позначитися на фінансовій системі країни). Однак обвал ринку срібла і наступне падіння цін на нафту призвели до того, що в кінці 1980-х років брати оголосили про банкрутство. На той час у Нельсона Ханта залишилося близько $ 10 млн. Його брат Герберт, правда, пізніше відновив частину втраченого стану за рахунок нафтового бізнесу.

Читайте за темою: Поїздка в утопію. Як живе найстаріша комуна відлюдників США. Твін Оакс. Вірджинія.

23 Серпня 2016 Гриджук В.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Податки в Словаччині: що повинні знати іноземні бізнесмени

Купуючи в Словаччині нерухомість або відкриваючи власну справу, іноземець автоматично стає платником податків. ...

30 Травня 2016
Гриджук В.

Як перестати будувати в Україні країну мертвих герої

Що для кожного з нас означає слово "герой" ? Як ми сприймаємо ...

26 Квітня 2016
Гриджук В.

Що таке "Русский мир" ?

У livejournal.com ми знайшли чудову статтю авторства MI3CH, що доволі цікаво подає своє бачення поняття ...

22 Квітня 2016
Гриджук В.

Мовна шизофренія - нова, потужна форма русифікації. Юрій Шевчук.

Здавалося б, методи прямої заборони української мови, – Емські укази, Валуєвські циркуляри тепер ...

12 Квітня 2016
Гриджук В.

Специфічний підхід українців до будь-якої влади

Століття бездержавності сформували специфічний підхід українців до будь-якої влади - вона однозначно чужа ...

05 Квітня 2016
Гриджук В

Все буде добре!, - блогер про майбутнє України

Мене часто останнім часом запитують друзі і знайомі - що у нас з ...

21 Березня 2016

Курси англійської, кондитерська та салони. Переселенці перетворюють власні хобі в бізнес

Гранти на розвиток своєї справи вимушено переміщеним особам виділила Японія за програмою розвитку ...

16 Березня 2016

Пономар: Тиждень пройде під знаком переформатування коаліці та уряду

У нас знову понеділок на календарі і ми починаємо новий тиждень. Цей ...

07 Березня 2016

Юлія Володимирівна і мистецтво мімікрії

"Рукописи не горять". У словах булгаківського Воланда можна було переконатися після публікації стенограми ...

02 Березня 2016

Нова фаза інформаційної війни проти України

 В останні дні відзначається різкий стрибок у поширенні дезінформації, причому, що найбільш прикро, що не ...

01 Червня 2015
Василь Гриджук