Брати Хант - історія успіху та поразки сім'ї, що хотіла купити все срібло світу

Фото www.cnbc.com
Фото www.cnbc.com

Американця Нельсона Ханта - представника сім'ї, яка заробила мільярди на нафті, колись вважали одним з найбагатших людей світу. У бізнес-імперію, якою він керував разом з братами, входили нафтові родовища в Лівії, тисячі гектарів пасовищ в США, вугільні родовища, нерухомість і ще багато інших активів. До початку 1980-х років їх статки оцінювалися в $ 12-14 млрд (з урахуванням інфляції - приблизно 35-40 млрд нинішніх доларів).

Хант був знайомий зі світовими лідерами - наприклад, вів справи з главою Лівії Муаммаром Каддафі. Вважається, що його сім'я стала прототипом сім'ї Юінг - героїв американського серіалу "Даллас". Однак найбільш масштабний проект Ханта - спроба скупити світові запаси срібла - коштував йому і його братам майже всього майна. Обвал цін на цей метал в 1980 році ( "срібний четвер") обернувся для них банкрутством.

Офіційна версія зводиться до того, що вони намагалися взяти під контроль світовий ринок срібла, що дозволило б їм контролювати ціни. Однак люди, які знали Ханта (помер в 2014 році), вважають, що головна причина була іншою. За їх словами, він щиро вірив в те, що світ рухається до фінансового краху, апокаліпсису, а гроші, не забезпечені золотом, можуть втратити свою цінність. Тому і вирішив запастися сріблом.

Сім'я

Династію заснував Харольдсон Хант - уродженець півдня США, що починав як гравець в покер. Після кількох невдалих спроб зайнятися бізнесом йому пощастило - він купив нафтове родовище в Техасі, заплативши набагато менше реальної ціни. Це стало основою його імперії. До кінця життя його статки становили близько $ 4 млрд (майже 20 млрд нинішніх доларів).

У Ханта було півтора десятка дітей від декількох дружин. Головним спадкоємцем став старший - Нельсон Хант. Подібно до батька, він дотримувався консервативних поглядів. Фінансував праві політичні проекти і входив до Товариства Джона Берча - групи, що була одержимою теоріями змови (її представники звинувачували президента Дуайта Ейзенхауера в тому, що він є "агентом комуністів").

І батько, і син не вірили в надійність паперових грошей (недовіра посилилась, коли США в 1971 році скасували прив'язку долара до золота). "Купуйте що завгодно, тільки не папір, - Говорив-Хант молодший. - Не подобається золото - тоді срібло, мідь або алмази. А друкарський верстат може включити будь-який дурень". До цього домішувався страх світової фінансової катастрофи. За словами біографа Ханта Нельсона, він дійсно в це вірив - і намагався підготуватися.

Срібло

Американська валюта в той час знецінювалася. Сімдесяті роки відзначалися високою інфляцією - однією з причин, що вплинули на це, став "нафтовий шок".  Хант міг б інвестувати в золото, але торгівля ним у США в той час була обмежена, тому він вибрав срібло. З фінансової точки зору це було цілком обгрунтовано.

Очікувалося, що ціна на срібло буде рости. При цьому воно активно використовувалося як при виробництві ювелірних виробів, так і для інших цілей (зокрема, при виробництві фотоплівки). Світове виробництво в 1974 році оцінювався в 245 млн унцій, тоді як споживання - в 450 млн. Загальні запаси срібла в той час, за різними даними, становили від 600  до 800 млн унцій. З них для продажу було доступно близько 200 млн.

Запаси

Спочатку Хант і його брати купували невеликі партії - по 5-10 тисяч унцій. Витрати обчислювалися сотнями тисяч доларів - для родини це було небагато. Потім стали купувати все більше і більше. До 1974 року в їх розпорядженні знаходилося від 7% до 9% всіх світових запасів.

Частину свого срібла вони переправили літаком до Швейцарії. Для охорони найняли озброєних ковбоїв. Зберігання срібла за кордоном обходилося їм в мільйони доларів в рік. На цьому брати не зупинилися. Вони знайшли партнерів серед саудівських шейхів, близьких до правлячої королівської сім'ї, і заснували спільну компанію, яка стала скуповувати ф'ючерсні контракти на срібло - об'ємом в десятки мільйонів унцій.

До кінця 1970-х років ціна срібла зросла майже до $ 35 (коли сім'я тільки починала його скуповувати, ціна становила лише $ 2 за унцію). У розпорядженні братів Хант і їх партнерів до того моменту знаходилося 130 млн унцій срібла - і ще ф'ючерси на 90 млн. За деякими оцінками, до початку 1980-х років вони контролювали приблизно дві третини всіх приватних запасів срібла в світі.

Кредити

Статки братів росли. Однак їх власних грошей не вистачало для того, щоб оплачувати нові покупки. Вони почали брати кредити. Всього барти Хант витратили на срібло близько $ 6,6 млрд - з них лише $ 1 млрд власних грошей. Зростаючі запаси срібла створювали можливості для того, щоб контролювати ринок. Ідея полягає в тому, щоб скупити основний обсяг того чи іншого товару. Це викличе штучний дефіцит і зростання цін - власник при цьому може продати частину своїх запасів з високим прибутком.

Деякі компанії дійсно зіткнулися з дефіцитом - наприклад, виробники ювелірних виробів. Американська Tiffany & Co навіть виступила зі зверненням в New York Times, заявивши, що "нечесно накопичувати срібло на мільярди доларів і створювати ситуацію, при якій людям доводиться платити за срібні вироби непомірно високі ціни".

Однак, як вважає професор університету Х'юстону Крейг Піррон, брати недооцінили обсяг срібла, який міг надійти на ринок. У міру того як ціна на метал росла, американці стали продавати монети і срібний посуд. Брати продовжували отримувати за ф'ючерсними контрактами срібло, на яке у них не вистачало грошей.

Вирішальним стало втручання регуляторів. На початку 1980 року Нью-Йоркська і Чиказька біржі ввели обмеження на торгівлю ф'ючерсами на срібло. Перша обмежила їх обсяг (не більше 10 млн унцій на трейдера) - це рішення підтримала Федеральна комісія з торгівлі товарними ф'ючерсами. Друга взагалі заборонила продаж нових ф'ючерсів. На цьому тлі ціни на срібло стали падати.

Крах "срібної імперії"

Протягом тижнів ціна опустилася до $ 21. Для братів це означало, що їх срібло подешевшало на мільярди доларів. До того ж від кредиторів, за гроші яких купувалися контракти, стали надходити маржін-колли - вимоги поповнити заставу. До кінця березня вони обчислювалися мільйонами доларів в день.

25 березня в брокерську фірму, яка управляла операціями братів Хант на біржі, надійшов маржін-колл на $ 135 млн. Коли брокери подзвонили одному з них, він заявив, що таких грошей у них немає. У цій ситуації фірма почала продавати їх срібло - тільки за 26 березня вона продала 100 млн унцій. Ціна опустилась ще нижче. Фіналом стало 27 березня 1980 року - день, відомий як "срібний четвер". Торги відкрилися при ціні $ 15,8 за унцію. Серед гравців поширювалися чутки: брати Хант отримали ще один маржін-колл - на $ 1 млрд; вони знаходяться на межі банкрутства і продають свої нафтові активи. Срібло подешевшало до $ 10,8 за унцію.

Від повного краху братів врятував кредит $ 1,1 млрд, наданий групою банків і схвалений Федеральною резервною системою (влада США побоювалися, що крах сім'ї Хант може негативно позначитися на фінансовій системі країни). Однак обвал ринку срібла і наступне падіння цін на нафту призвели до того, що в кінці 1980-х років брати оголосили про банкрутство. На той час у Нельсона Ханта залишилося близько $ 10 млн. Його брат Герберт, правда, пізніше відновив частину втраченого стану за рахунок нафтового бізнесу.

Читайте за темою: Поїздка в утопію. Як живе найстаріша комуна відлюдників США. Твін Оакс. Вірджинія.

23 Серпня 2016 Гриджук В.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Новий рік в Карпатах 2021: ТОП 10 готелів та котеджів в Буковелі

Будуєте плани на Новий рік 2021 в Буковелі? Kozakorium.com допоможе вам у цьому. ...

19 Жовтня 2020
Гриджук В.

Як стати багатим: 6 золотих правил династії Ротшильдів

Один з найвизначніших німецьких поетів та журналістів XIX ст. Гейне, перефразувавши Коран, сказав: ...

16 Жовтня 2020
Козак І.

Як невідома дівчина з Парижа стала найбільш цілованою жінкою в історії

Ніхто не знає справжнього імені цієї прекрасної дівчини або того, що вона робила ...

16 Жовтня 2020
Гриджук В.

Як правильно подорожувати: 9 порад від Пауло Коельйо

Відомий письменник та мандрівник Пауло Коельо пропонує свій підхід до подорожей, який допомагає ...

15 Жовтня 2020
Голуб С.

Якщо б Третій Рейх переміг: як це уявляли Західні країни. Карта

Німецька імперія була створена в 1871 році, коли німецькі держави, крім Австрії, об'єдналися ...

15 Жовтня 2020
Гриджук В.

Скільки грошей насправді заробляють комп'ютерні ігри. Інфографіка

Провідні телерадіомовні корпорації світу останніми роками розповідають, що комп'ютерні ігри стали найприбутковішою індустрією ...

14 Жовтня 2020
Брусов В.

Довеселилися: 5 відомих битв, які програли через алкоголь

Сирійський цар проти ізраїльтян У Біблії можна знайти, напевно, одну з перших ...

13 Жовтня 2020
Гриджук В.

Найкращі британські детективні серіали: ТОП 22

Британія - колиска класичного детектива, яка дала світові Шерлока Холмса, міс Марпл, Еркюля ...

13 Жовтня 2020
Голуб С.

Піщані дюни Антарктиди: найсухіше місце на планеті

Якщо заглибитися в територію Антарктиди зі сторони моря Росса, то можна дістатися до ...

09 Жовтня 2020
Брусов В.

Медичні смарт годинники для літніх людей та пацієнтів

Розумні ґаджети легко й непомітно стали частиною нашого повсякденного життя: телевізори, смартфони, пральні ...

09 Жовтня 2020
Голуб С., Гриджук В.