Десять майбутніх лідерів української економіки


Україна продовжує бути політизованою країною.
Замість стратегії ми, на жаль, часто вибираємо тактику.
Зараз почалася нова популістська хвиля - деолігархізація країни.

Ми боремося з олігархами або з великим бізнесом. Заради чого ця боротьба?
Мені здається, не всі розуміють різницю, і не всім зрозуміла користь від національного великого бізнесу.

Багато країн, відомі як "економічні тигри", обрали підтримку великого бізнесу на зовнішніх ринках в якості ключової стратегії зростання.
Це Китай з його стратегією "50 глобальних лідерів", і всі вже знають Huawey, Grate Wall, Baosleel.
Це Корея - Samsung, Hyundai, LG, це Японія - Toyota, Honda, Mitsubishi і це Штати - AOL, GM, Google.
Офіційні особи країн на прийомах і зустрічах крім політичних питань обов'язково обговорюють питання економічного співробітництва. По суті, вони просувають інтереси великих національних виробників.
Чому країни підтримують національні корпорації на зовнішніх ринках?
1. Вони, як правило, є найбільшими роботодавцями в своїх країнах і беруть на себе багато соціальних питань.
2. Вони не тільки найбільші платники податків, а й джерела іноземної валюти, яка поповнює золотовалютні резерви і робить країну багатшою.
3. Вони підтримують економічне зростання і репутацію країни у світі.
А що, крім сировини та зерна, може пред'явити світові Україну?
Великий бізнес в Україні - це або держкорпорації - "Південмаш", "Енергоатом", "Нафтогаз", або приватний бізнес, що виріс на приватизації - "Метінвест", "Приват", VS Energy, Ferrexpo, або агрокомпанії, які орендують величезні угіддя українців, які не можуть скористатися правом власності на них.
Саме час включити до порядку денного питання стратегії України на зовнішніх ринках і визначити прагматичну роль у цій стратегії українських корпорацій.
Можливо, китайський сценарій 50 глобальних лідерів для України занадто амбітний, але почати можна з п'яти або десяти лідерів, збільшуючи цю кількість у міру можливостей. Причому починати потрібно з тих галузей, які вже мають базові передумови до глобального лідерства.


1. Виробництво продуктів харчування

За даними ООН Україна може забезпечити якісним продовольством понад 1 млрд осіб. 25% світового чорнозему знаходиться в Україні, і ми маємо всі шанси стати світовим супермаркетом органічно чистих продуктів.
2. Металургія
В Україні зосереджені найбільші запаси залізної руди у світі. Додавши до сировинного потенціалу сучасні технології, можна повернути втрачені зовнішні ринки і розвивати внутрішній ринок.
3. Транзит вантажів і логістика
Транзитний потенціал України величезний, це і "новий шовковий шлях" і "зв'язка" Балтики з Чорним морем. Ми маємо вихід до моря, судноплавні річки і розгалужену мережу залізниць. Інвестуючи в розвиток інфраструктури, Україна може стати центральним європейським транзитним хабом.
4. Електроенергетика
У той час як Європа розвиває дорогу "зелену" енергетику, Україна може зробити ставку на атомну - найдешевшу, що дасть конкурентні переваги українській економіці.
Україна має великі запаси уранових руд - перше місце в Європі. Створення свого виробництва ядерного палива зробить країну впливовим постачальником електроенергії в Європу і посилить можливості енергоємного бізнесу.
5. Нафтогазова галузь
Україна має великими за світовими масштабами запасами вуглеводнів - 22 трлн куб м газу і 1,5 млрд тонн нафти, але залежна від їх імпорту.
Галузі не вистачає стратегії, конкуренції - 80% це держсектор - і оборотних коштів. Розрахунки показують, що при достатньому рівні інвестицій через шість років Україна перетвориться з імпортера газу в експортера.
6. Аерокосмічна галузь
Світ стає глобальніший, і аерокосмічний транспорт допомагає йому в цьому. Україна тут ще може претендувати на помітність на світовому ринку. Однак конкуренція посилюється, з'являються нові технології. У гру включилися азіатські гравці, і Україні потрібно нарощувати підтримку галузі.
Хоча це в основному ресурсно-орієнтовані галузі, що вважається вчорашнім днем, нерозумно не використовувати їх потенціал. Тим не менш, паралельним фронтом повинні йти галузі нової економіки.
7. Машинобудування і роботобудування

Українські машинобудівні активи морально застаріли, але ми ще не розгубили інтелектуальний капітал. У наших вчених є напрацювання в роботобудуванні і створенні систем штучного інтелекту. Українські НДІ мають тисячі прогресивних розробок, які просто зберігаються на полицях.
Маючи розвинену мережу електрозабезпечення, ми можемо стимулювати виробництво та експлуатацію електромобілів, а потім просувати їх на зовнішні ринки. Відносно низька собівартість виробництва такої продукції в Україні буде додатковою конкурентною перевагою.
Українські безпілотники - новий продукт, але вони в рази дешевше і не менш ефективні західних зразків. Причому застосовуються вони не тільки у військових конфліктах, а й у сільському господарстві та протипожежних заходах.
Не втративши позиції на світовому ринку озброєння, ми можемо запропонувати нові зразки роботизованою техніки, можемо будувати бойові кораблі.
8. IT, зберігання і обробка даних
Ми займаємо провідні позиції в офшорному програмуванні. Однак це все той же старий ресурсний підхід, де ми, Україна, поставляємо інтелектуальний капітал, а додана вартість створюється в інших юрисдикціях.
Враховуючи вартість і швидкість інтернету в країні, яка конкурентна за світовими стандартами, IT-сервіс, впевнений, стане одним з флагманів української економіки, а за ним підтягнуться й інші галузі, включаючи освіту.
9. Виробництво електроніки
Це одна з швидкозростаючих галузей у світі - технології змінюються швидко. Тут України на світовій карті немає, але раніше там не було ні Китаю і ні Кореї. В обмін на пільгові умови ведення бізнесу ми можемо переконати провідних гравців перенести виробництво в Україну, створюючи СП з українськими фірмами.
Для нас це не тільки робочі місця, але й технології, якими будуть користуватися українські компанії, а також розвиток дослідницьких центрів.
10. Наука та дослідницькі центри

Маючи інтелектуальний капітал, творчу свободу і великих виробників високотехнологічної продукції, Україна стане глобальним R & D центром.
Україна лідирує в Європі по числу людей з вищою освітою в процентному відношенні. Чимала частка - це люди з технічною освітою. Об'єднавши наукові інститути з технічними вузами і перебудувавши систему держфінансування науки, можна створювати власну Кремнієву долину.
Зростаюча кількість стартапів в Україні лише підтверджує це припущення. Наше завдання - створити компанії, що входитимуть в п'ятірку глобального рейтингу в обраних галузях.

Що має зробити держава для розвитку своїх глобальних лідерів?

1. Почати потрібно з стратегії. Вона повинна бути, і на її реалізацію повинні бути спрямовані законодавчі зміни, що стимулюють розвиток бізнесу.
2. Необхідно відтворити мережу торгових представництв по світу, при цьому потрібно змінити систему. Торговий представник не повинен бути держслужбовцем.
Це найнятий за контрактом місцевий комерсант, що знає всі "входи-виходи" і отримує свою комісію за операції. Через таких представників на зовнішні ринки можуть виходити і інші українські компанії.
3. В обов'язковому порядку включати до повістки офіційних делегацій питання підтримки інтересів своїх національних компаній-лідерів.
4. Приватизація державних компаній. Приватний бізнес більш ефективний. У приватизації можуть взяти участь не тільки великі капітали, але й громадяни країни, що багатітимуть у міру розвитку приватизованих компаній.
5. Надавати своїм компаніям, орієнтованим на зовнішні ринки, дешевий довгий фінансовий ресурс для модернізації та розвитку.
6. Надавати податкові преференції, наприклад, податок на прибуток 0% на п'ять-сім років при створенні виробництва, орієнтованого на зовнішні ринки.
7. Україна повинна стати країною з вільною економікою. Потрібно зняти всі бар'єри на приплив капіталу і на переміщення фахівців з високою кваліфікацією. Слід створити просту систему оподаткування, стимулюючу перенесення бізнесу в Україну з інших країн.
Якщо ми підемо таким шляхом, то дуже скоро позиціонування України в світі зміниться. До нас не будуть ставитися з жалістю, обговорюючи новий транш "на підтримку штанів". Нас будуть сприймати як сильну відкриту країну із зростаючою економікою, креативним народом і сильним національним бізнесом.

 

Автор Анатолій Амелін

10 Травня 2015

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

5 людських помилок, які призвели до серйозних наслідків

У березні 2020 року з пасажирами однієї великої європейської авіакомпанії сталося несподіване: вони ...

23 Жовтня 2020
Козак І.

15 найгірших помилок, які люди роблять у 20 років.

Помилки, які ми робимо у віці від 20 до 30 років, здатні змінити ...

22 Жовтня 2020
Козак І.

Мультфільми для дітей про тварин українською мовою

Мультфільми про тварин українською були й залишаються найпопулярнішими мультиками для дітей тому, що ...

21 Жовтня 2020
Голуб С.

Перлини віри: найкрасивіші монастирі світу. ТОП 7

Монастирі часто стають місцем не тільки релігійного, але і туристичного паломництва. До ...

21 Жовтня 2020
Козак І.

Як бути хорошим гостем і господарем: правила етикету XIX століття, які досі актуальні

Підлаштовуйтеся один під одного і не забувайте про ввічливість, щоб зробити спільне перебування ...

20 Жовтня 2020
Козак І.

Новий рік в Карпатах 2021: ТОП 10 готелів та котеджів в Буковелі

Будуєте плани на Новий рік 2021 в Буковелі? Kozakorium.com допоможе вам у цьому. ...

19 Жовтня 2020
Гриджук В.

Як стати багатим: 6 золотих правил династії Ротшильдів

Один з найвизначніших німецьких поетів та журналістів XIX ст. Гейне, перефразувавши Коран, сказав: ...

16 Жовтня 2020
Козак І.

Як невідома дівчина з Парижа стала найбільш цілованою жінкою в історії

Ніхто не знає справжнього імені цієї прекрасної дівчини або того, що вона робила ...

16 Жовтня 2020
Гриджук В.

Як правильно подорожувати: 9 порад від Пауло Коельйо

Відомий письменник та мандрівник Пауло Коельо пропонує свій підхід до подорожей, який допомагає ...

15 Жовтня 2020
Голуб С.

Якщо б Третій Рейх переміг: як це уявляли Західні країни. Карта

Німецька імперія була створена в 1871 році, коли німецькі держави, крім Австрії, об'єдналися ...

15 Жовтня 2020
Гриджук В.