Довеселилися: 5 відомих битв, які програли через алкоголь

Джерело зображення watercolourworld.org
Джерело зображення watercolourworld.org

Сирійський цар проти ізраїльтян

У Біблії можна знайти, напевно, одну з перших згадок про армію, яку розбили через пияцтво. Причому через пияцтво головнокомандувача. Сталося це давним-давно у часи пророка Іллі.

Дві протиборчі армії готувалися до вирішальної сутички. Нечисленні ізраїльтяни поставилися до майбутньої битви дуже серйозно: готувалися, тремтіли перед значними силами противника, прощалися з близькими.

А командувач сирійською армією Венадад поставився до своїх обов'язків недбало: "Венадад напивався у шатрі разом з тридцяти двома царями.". "32 царі" - виглядає дуже переконливо, але до цього слід ставитися скептично: в ті часи кожен пройдисвіт зі зграєю головорізів норовив назвати себе царем. У результаті тверезі ізраїльтяни перемогли сирійців, якими керували п'яні ватажки, хоча безвідповідальному Венададу вдалося втекти.

П'яні галли в Римі

У 390 році до н. е. племена галлів розбили римське військо і захопили Рим. Залишки римських легіонів сховалися в етруському місті Вейї, а населення Риму - на укріпленому пагорбі, Капітолії. Римлян, які сховалися на Капітолії, за легендою, врятували гуси, попередивши своїм ґелґотанням про галлів, які підкрадалися, - ця історія відома багатьом.

А ось одну з галльських армій розбила звичайна людина - талановитий римський полководець Камілл. Головним в його операції було непомітно опинитися поруч з галльським військом і терпляче дочекатися ночі. Далі - справа техніки: з вечора варвари за своїм звичаєм ґрунтовно напилися; римляни, вискочивши із засідки, кинулись на ворогів, які валялися по всьому табору, і почалася дика різня. Галли були порубані на шматки, одиниці залишилися живими та зуміли повернутися додому.

Фатальна ніч в Сиракузах

Відомі в час Античності Сиракузи, нині непомітне сицилійське містечко, були обложені грізними римськими легіонами. Римські солдати були налаштовані рішуче; це були легіони, які втекли від Ганнібала під Каннами, і тепер воїни хотіли кров'ю спокутувати ганьбу. Але Сиракузам допомагав Архімед, який безперестанку вигадували хитромудрі військові механізми, тому облога затягнулася на два роки - з 214 по 212 рік до н. е.

Цікаво, що серед римських облогових машин, знищених механізмами Архімеда, була "самбука" - у давнину так називався струнний інструмент, а облогова машина просто була на нього схожа. Гіпотетично, облога могла тривати до тих пір, поки Архімед не помер би від старості. Але тут греки, що у всі часи любили класні вечірки, вирішили трохи забути про жахи війни, влаштували свято на честь богині Артеміди.

Святкування на честь Артеміди та її брата Діоніса в Сиракузах було настільки всеосяжним, що навіть "солдати бенкетували у вежах, багато спали п'яні". Римляни скористалися цією ситуацією. Римський полководець "вичекав момент веселощів і пов'язаної з ним розслабленості", легіонери заволоділи стінами, зайшли у місто та безжально розправлялися з нетверезими жителями та Піфагором, який у той момент, напевно, вирішував свою чергову теорему.

П'яні мимоволі

Усе VI століття н.е. слов'яни прагнули заселитися на Балканському півострові, а візантійці намагалися цьому завадити. У підсумку, слов'яни все-таки заселили Балкани, але спочатку візантійцям вдавалося стримувати міграційний потік. Візантійські війська навіть перепливали через Дунай і били ворога на його території. У один з таких походів (598 рік) військо візантійців заблукало у безводих місцях, і нещасні солдати три дні вимушені були угамовувати спрагу вином.

Нарешті, коли  солдати знайшли якусь річку, то кинулися чимдуж, щоб втамувати спрагу, втративши при цьому будь-яку подобу армійської дисципліни. У цей час слов'янське військо майстерно замаскувалося в лісі на протилежному березі, "немов забута в листі виноградина", як поетично висловився візантійський історик, що описував ці події. Несподівано напавши на втомлених винною дієтою візантійців, слов'яни розгромили супротивника.

Битва при Карансебеш або само розгром австрійської армії

Ця "битва", напевно, є апофеозом історії військових поразок через пияцтво. Сталося все у 1788 році, під час чергової австро-турецької війни, поблизу сучасного румунського міста Карансебеш. Передбачалося, що боротися будуть австрійці з турками, але тут втрутилися цигани ... Увечері до місця майбутнього бою підійшли гусари - авангард австрійської армії, яку очолював сам імператор Йосип II. Турків вони не виявили, зате зустріли циганський табір, у якому втомлені з важкої дороги воїни купили кілька бочок шнапсу.

Незабаром до місця гусарської пиятики підтяглася піхота і зажадала продовження банкету вже зі своєю участю. Нахабні гусари не просто відмовили піхотинцям в їх проханні, але й почали споруджувати з бочок барикаду. Почалася бійка. У цей "флешмоб" втягувалися все нові частини. Ситуація погіршувалася ще й тим, що в багатонаціональній Австрійській імперії були відповідно багатонаціональні війська.

Не всі полки в силу мовного бар'єра могли зрозуміти, в чому справа. Перші підрозділи, які прибули, ще могли розібрати, що "наші" кавалеристи б'ються з "нашою" піхотою і вступалися за "своїх", використовували кулаки, а не зброю. Наступні ж частини були вже в повній впевненості, що попереду йде бій з турками, і почали серйозно палити по "противнику". Так суперечка переросла в перестрілку. Ніч що наступила тільки посилила загальну плутанину.

Одна зі сторін (піхота чи, кавалерія - невідомо) перемогла в сутичці та погнала "противника" геть. Німецькі офіцери спробували зупинити, армію що втікала і почали кричати: "Halt! Halt!" ("Стій! Стій!"). Піддані імперії, які погано розуміли німецьку мову (слов'яни, угорці, італійці) в загальній метушні подумали, що це турецький клич "Аллах! Аллах! ". У результаті стрілянина і паніка тільки посилилися. Нарешті в бій вступила австрійська артилерія, яка почала поливати вогнем "турків".

На додачу до всього цього із загорожі вирвався табун коней. Солдати вирішили, що їх почала добивати турецька кавалерія. Тепер все австрійське військо воювало саме з собою. Битва переросла в панічну втечу. Міст, який стояв на місцевій річці, не витримав ваги солдатів та впав, багато з них потонули.

Йосип II, також вважаючи, що бій ведеться проти турків, намагався втрутитися, але наповп, який панічно тікав з поля "бою" скинула імператора з коня, і той дивом врятувався, впавши в річку. До ранку все було скінчено: австрійська армія в страху розбіглася, залишивши на полі бою 10 тисяч вбитими та пораненими. Турки прибули на поле битви тільки через два дні та нічого не зрозуміли: перед ними були гори трупів, покинута зброя і припаси. Це була найбільша перемога турецьких військ у тій війні.

Читайте за темою: Карантин по-середньовічному: цікаві факти про чуму

13 Жовтня 2020 Гриджук В.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Чому нації занепадають: найкращі цитати та вислови з книги

"Чому нації занепадають" - неймовірна книга, яка дає відповідь на одвічне питання: чому ...

25 Серпня 2021
Голуб С.

Як бути хорошим гостем і господарем: правила етикету XIX століття, які досі актуальні

Підлаштовуйтеся один під одного і не забувайте про ввічливість, щоб зробити спільне перебування ...

16 Червня 2021
Козак І.

10 чудових комедій для жінок, які допоможуть розслабитися

Іноді душа вимагає перегляду душевної кінокартини, через яку не потрібно навантажувати мозок і ...

10 Травня 2021
Гриджук В.

Найкрасивіші та наймальовничіші села Канади: ТОП 10

Коли більшість людей думають про Канаду, вони уявляють собі великі міста, такі як ...

10 Травня 2021
Голуб С.

11 захоплюючих книг з обов'язкового списку Гарвардської школи бізнесу

У нинішньому різноманітті бізнес-літератури легко заплутатися. Щоб допомогти Вам з вибором, автор HubSpot ...

23 Лютого 2021
Гриджук В.

Як нас дурять супермаркети: 10 хитрощів, про які варто знати

Маркетологи використовують ці хитрощі, щоб змусити вас витратити гроші на те, що ви ...

15 Лютого 2021
Козак І.

20 фраз, які змусять вашу дитину дослухатися до вас

Наша дитина є найкращим нашим відображенням. І коли вона погано поводиться, подумайте, що ...

08 Лютого 2021
Козак І.

Що дивитися після Бріджертонів: найкращі історичні фільми та серіали

Серіал "Бріджертон" (Bridgerton) на Netflix обігнав "Ферзевий гамбіт", "Академію Амбрелла" і "Люцифера" за ...

08 Лютого 2021
Гриджук В.

Робота, команда, креатив: поради Вінстона Черчілля, як позбутися від нудьги дорослого життя

Дуже часто дорослішання стає синонімом нудної, монотонної роботи, через яку не залишається час ...

02 Лютого 2021
Гриджук В.

День святого Валентина: 100 ідей для подарунка на 14 лютого

День всіх закоханих - чудовий привід продемонструвати свої почуття другій половинці, залишилося лише ...

01 Лютого 2021
Козак І.