Карантин по-середньовічному: цікаві факти про чуму

Джерело зображення sciencevibe.com
Джерело зображення sciencevibe.com

"Чуму на обидві ваші родини!" - герой шекспірівської трагедії розумівся в прокльонах. Чергова епідемія чуми в Європі якраз припала на пік активності сімейних чвар між Монтеккі та Капулетті.

Однак, середньовічна Європа відпочивала від смертельних епідемій тільки в XIII й XV століттях. Решту часу чума панувала у світі, дошкуляючи всім і кожному, до самого початку XX століття - до винаходу першої вакцини.

Кількість мікроорганізмів, що викликають зараження, для різних інфекцій різна. Для одних вона обчислюється десятками тисяч мікробів, для інших - мільйонами. Для інфікування чумою досить всього-на-всього однієї бактерії - Yersinia pestis.

Вона виникла у результаті мутацій близько 10 тис. років тому з нешкідливої псевдотуберкульозної палички, яка була здатна спровокувати тільки легку діарею, але, отримавши додаткові гени, стала збудником небезпечної хвороби, яка неодноразово впливала на хід історії.

Щоразу епідеміям передували різні природні катаклізми: посухи, похолодання, неврожаї. Цьому є просте пояснення: природні резервуари чумної палички - це популяції диких гризунів, наприклад ховрахів, тушканчиків, щурів. Самі тварини не страждають від збудника, але в періоди дефіциту інших джерел їжі стають здобиччю для людини, заражаючи її. Також переносниками стають блохи, які в голодні роки перестрибували з тварин на людей.

У часи Середньовіччя вважалося, що чума передається через "погане повітря", яке виділяли заражені люди. Тому для захисту від хвороби навколишній простір обкурювали різними ароматичними сумішами й "виганяли злого духа" (що при тривалому й інтенсивному впливі приносило певні позитивні результати). А знаменитий своїм страхітливим виглядом костюм чумного лікаря складався у тому числі з маски з довгим дзьобом, що нагадує пташиний. У дзьоба було пряме функціональне призначення: в нього закладалися дуже ароматні трави та зілля, що частково оберігало лікаря від інфікування. Але важливішим було те, що костюм щільно облягав тіло, що забезпечувало реальний захист від збудника і переносників чуми.

Quarantena в перекладі з італійської мови означає "40 днів". Саме на такий термін ізольовувалися усі кораблі у період епідемій, які заходили в порти Італії. З того часу карантин став потужною перешкодою для поширення будь-якої інфекційної хвороби. Одним з місць, де моряки чекали можливості зійти на материк, був невеликий острів недалеко від Венеції під назвою Лазаретто. Згодом топонім став загальним і в багатьох мовах світу має одне і те ж значення - місце, де надається допомога хворим.

Щоб уникнути зараження, знать самоізолювалася у віддалених від великого скупчення людей помешканнях. Джованні Боккаччо у своєму "Декамероні" якраз описує таку історію, що тривала два тижні. А Ісаак Ньютон в умовах самоізоляції під час локальної епідемії в Лондоні XVII століття написав наукові постулати, які лягли в основу сучасної фізики.

У 1896 році, українець за походженням, мікробіолог Володимир Хавкін, учень Мечникова і Пастера, зумів створити ефективну вакцину проти чуми. Він з успіхом застосував її в Індії, за що був проголошений махатмою. А коли в 1947 році для лікування чуми був застосований недавно відкритий Зельманом Ваксманом антибіотик стрептоміцин, ера чумних епідемій закінчилася. І хоча сам збудник продовжує існувати в дикій природі, людство навчилося справлятися з цією страшною хворобою. Якщо раніше смертність серед хворих на чуму становила 99%, то зараз - 5-8% в залежності від оперативності прийнятих заходів.

Жертвами чуми в різні епохи стали Ганнібал, Марк Аврелій та Тіціан. До речі, від цієї хвороби помер і син Шекспіра - Хемнет, як раз у момент роботи драматурга над "Ромео і Джульєттою". Хоча на сьогодні чуму не переможено остаточно, але вона перестала бути загрозою всьому людству. За даними ВООЗ, щороку чумою хворіє близько 500 осіб. Основні осередки - Мадагаскар, Конго, Перу.

Читайте за темою: Найкращі історичні фільми про Середньовіччя: ТОП 10

02 Жовтня 2020 Брусов В.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

50 приголомшливих фактів про чоловіче тіло, які не знають навіть самі чоловіки

1. Чоловіки бачать кольори інакше, ніж жінки. Завдяки двом Х-хромосомам палітра кольорів, які ...

01 Грудня 2020
Козак І.

ТОП 100: найкращі історичні фільми за весь час

Історичні фільми завжди були в пошані, адже це саме той жанр кіно, який ...

01 Грудня 2020
Гриджук В.

Як працювала безконтактна доставка їжі під час чумного карантину 1666 року

Ніхто не хотів би опинитися в Англії 1666 року. Тому що саме тоді ...

28 Листопада 2020
Голуб С.

Шведський дизайн: 10 головних принципів

Практичний і функціональний, близький до природи та екологічний, шведський дизайн - одна з ...

26 Листопада 2020
Гриджук В.

20 найкращих поз для красивих жіночих фото

Цей пост стане у пригоді як фотографам, так і дівчатам, які хочуть завжди ...

24 Листопада 2020
Козак І.

ТОП 15 найкращих фільмів про Різдво: дивитися обов'язково

Різдво - час, коли в домі збираються найближчі друзі та рідні, а в ...

23 Листопада 2020
Козак І.

Гривня, єна, долар: що означають назви грошей

Щодня, дістаючи з гаманця купюри та розраховуючись ними за ті чи інші товари ...

23 Листопада 2020
Брусов В.

23 класичні жарти Марка Твена

Рівно 155 років тому Марк Твен опублікував своє перше оповідання "Славнозвісна жаба-стрибунка з ...

17 Листопада 2020
Гриджук В.

Дитячі колискові пісні українською мовою: топ 25

За твердженням психологів, колискові потрібні не тільки малюкам та новонародженим, але й діткам ...

17 Листопада 2020
Брусов В.

Найбридкіша і найбажаніша робота у дворі англійських королів

У Середньовіччі найнадійнішим способом розжитися владою і грошима було спілкування з королями. Вони ...

15 Листопада 2020
Козак І.