Синенька Ореста Петрівна

На фото Синенька Ореста Петрівна
На фото Синенька Ореста Петрівна

Об'єднання Козакоріум продовжує публікувати біографії людей які тим чи іншим чином долучилися до постійної боротьби за незалежність України.

На нашу думку люди які жертвують своїм життям, здоров'ям та майбутнім гідні насправді носити звання Героя України.

Принаймні для нас вони усі ГЕРОЇ, і ми публікуючи про них біографії та пропагуючи  їхні вчинки таким чином виказуємо свою шану їм, їхнім сім'ям та родинам.

Сьогодні ми надаємо Вам для ознайомлення біографію Синенької Орести Петрівни.

Синенька Ореста Петрівна (27 вересня 1933 р., с. Бушковичі, гміна Журавиця, Перемишльський повіт) – Голова та засновник товариства «МЕМОРІАЛ» ім. В.Стуса (м.Бучач) з моменту утворення його у 1991 році; член Народного Руху України; Почесний член Союзу Українок, член товариства «ПОШУК» ім. Тарнавського у Львові; активний громадський та політичний діяч; авторка книг, статей та багатьох дописів.

Біографія

Щасливе дитинство (1933-1945 рр.)

Батько – Петро Гринкевич. Воював в Українській Галицькій Армії. Деякий час перебував в полоні в Італії. Мати – Марія Гринкевич – Крупа. Донька Ореста народилася 27 вересня 1933 року в с.Бушковичі, що розташовані у межах етнічної української території Надсяння. Сьогодні це територія Республіки Польща. Старший брат Микола 1925 р.н., сестра Євгенія – 1928 р.н. та сестра Софія 1940 р.н..

Дещо примітне про дитинство Синенької Орести Петрівни можна довідатися з її власних слів:

«Дитинство до війни проходило безжурно. Змалку я багато читала. Любила за всім спостерігати. Тому пам’ятаю у селі усі стежки, дороги, кожну хату, багато прізвищ людей, а точніше усіх. Та з початком війни 1939 року становище різко змінилося. Польща «лопнула» як мильна бульбашка.

Пам’ятаю день коли ми з мамою стояли біля читальні, вірніше біля крамниці-кооперативу, там було багато людей, ми побачили в небі літак. Та не пам’ятаю чий це був, певне німецький. Люди почали говорити що почалася війна, що німець наступає. На той час я мала йти в перший клас. Але батько в місто не оприділив, сказав що ще мала.

На світанку в село вступили більшовицькі війська. Вони обліпили мов саранча нашу хату. Ми діти дуже налякалися того. Та за короткий час вони відступили. І тут за ними відразу вступили німці. Сян став границею. Половина Перемишля лишилася під більшовиками, половина під німцями. Вийшло так що ми жили на самій границі.»

Юність (1945-1952 рр.)

В 1945 році закінчила 5 клас. В другій половині 1945 року сім’ю Гринкевич та інших жителів села примусово виселили з рідних домівок (операція «Вісла»). Доля їх закидає в Бучацькі Гаї, недалеко від м.Бучач (зараз Тернопільська область, Бучацький район).

З навчанням на новій території була велика проблема через те, що найближча школа знаходилася в місті Бучач за 7-м кілометрів. Тому більшість дітей, в тому числі маленька Ореста, на той час, в школу не ходили. Однак її рятують книги. В це час вона багато читає, вчиться прясти, в'язати та вишивати. В 1950 році пішла в 6-ий клас вечірньої школи. 

Повсякденне життя та знакове одруження. Наука і праця (1952-1990 рр.)

Закінчила середню школу в 1955 році. (10класів). Закінчила Чортківське медичне училище у 1962 році. Незмінно працювала в Бучацькій районній лікарні аж до виходу на пенсію в 1989 році.

Знаковим і доленосним виявилося одруження в 1962 році з визначною особистістю – Синеньким Іваном Йосиповичем, великим і справжнім патріотом, політв’язнем, репресованим.  Одруження відбулося після повернення Івана із заслання. Всього скоріш це дало великий майбутній поштовх до активної громадської та політичної діяльності після виходу на пенсію.

Вихід на пенсію та активна громадська діяльність (1989 р. – по наші дні)

В 1989 році вийшла на пенсію. З цього часу Синенька Ореста Петрівна переживає «другу молодість» і починає потужну громадсько-політичну роботу, що спрямована на піднесення українського народу, патріотичне виховання та самоусвідомлення кожного громадянина справжнім українцем.

Того ж року разом з чоловіком та іншими небайдужими та патріотично-налаштованими людьми стає членом товариства української мови ім. Т.Шевченка.  З цього часу є активним учасником суспільно-патріотичного життя. Стає членом Народного Руху України. Входить в Громадську організацію «Союз Українок».

В 1990 році на зібранні НРУ було прийнято рішення створити спілку політв’язнів і репресованих, а також Товариство «МЕМОРІАЛ», а з ним і музей-меморіал присвячений ОУН-УПА. Є активним учасником даної організації.


В 1991 році обрана головою Товариства «Меморіал» та музею-меморіалу. Свої функції та обов’язки голови справно виконує по сьогоднішній день.

Бібліографія

Синенька Ореста Петрівна написала такі книги:

Є автором багатьох дописів та статей, а також надала багато матеріалів для книг, які випустила Інна Федущак, а саме:

Особисто співпрацювала та надавала матеріали для визначної історичної книги «За тебе свята Україно», історика Нестора Мизака.

Нагороди і відзнаки

Нагороджена численними грамотами та подяками від різних державних і громадських організацій. У 2009 році нагороджена грамотою Президента України. Отримала відзнаку почесний член «Союзу Українок». Нагороджена медаллю  «20 років незалежності України» та медалями до 60-ти і 70-річчя УПА.

На даний час проживає разом з чоловіком в м.Бучач Тернопільської області. Невдовзі Козакоріум опублікує біографію Синенької Орести у Wikipedia.

Читайте також: Луців Анастасія Іллівна. Дівчина з Нагірянки.

08 Червня 2016 Голуб С., Гриджук В.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Terra Kozakorium або Козакоріум: що означає це слово чи словосполучення?

Terra Kozakorum, Terra Kozakorium, Terra Cosaccorum  або просто Козакоріум. Що ж означає це ...

14 Листопада 2017
Гриджук В.

Лікар-філософ Микола Навроцький про тестостерон та самоствердження

Недобре, коли чоловік самоутверджується і стає самодостатнім тільки тому, що в його крові ...

18 Червня 2017
Голуб С.

Жлоб та хам: негатив українського та російського етносів

Ми – представники землеробської культури, - розповідає Микола Навроцький сайту pro.te.ua. Попри багато ...

18 Червня 2017
Козак І.

Яка людина є мудрою? Думка Миколи Навроцького.

У нас дуже багато мудрих народних приказок. Вони не менш красиві, не менш ...

18 Червня 2017
Гриджук В.

Мій дід не був таким, як теперішні чоловіки, - лікар-філософ

Говорять, що жінки в Україні всі файні і мудрі. Скажу грубо – хто ...

18 Червня 2017
Брусов В.

Класифікувати дурнів і пізнати злих – намагається лікар з Тернопільщини

Маю свою класифікацію дурнів. Їх три типи. Перші – мало знають або нічого ...

18 Червня 2017
Голуб С.

Лікар-філософ Микола Навроцький розповів, як він уявляє Бога

Енгельс сказав, що життя – це спосіб існування білкових тіл. Але це якесь ...

18 Червня 2017
Козак І.

Як лікар з Тернопільщини алкоголіків перетворює на лідерів

— Після лікування алкоголік стає мудріший. Нічого йому не нав’язую. Тільки поглиблюю світогляд. ...

18 Червня 2017
Гриджук В.

Лікар-філософ Микола Навроцький: найцікавіші думки та вислови про все на світі

Суть життя роками досліджує  лікар із Золотого Потоку Бучацького району. Каже, що майже ...

15 Червня 2017
Голуб С.

Лікар Микола Навроцький про гроші, колег, корупцію і алкоголізм

Лікар-невропатолог, бард та філософ Микола Навроцький поділився своїми думками про колег, гроші, корупцію ...

15 Червня 2017
Гриджук В.