Тут зупинилося життя: міста-привиди України. ТОП 8

Джерело зображення emmalouisegill.com
Джерело зображення emmalouisegill.com

Колись у цих містах вирувало життя, будувалися багатоповерхівки, працювали школи, лікарні, дитячі садки, будинки культури, а місцеве населення будувало плани на майбутнє.

Але економічна й екологічна ситуація змінилася і жителі були вимушені покинути свої домівки в пошуках кращого майбутнього.

Самі поселення законсервували або взагалі залишили напризволяще, і тепер тут бувають хіба що любителі індустріального туризму.

Тільки за офіційними даними, з моменту здобуття незалежності України своє існування припинив 641 населений пункт, але це зовсім не точні дані, адже є ще багато сіл, які існують тільки на папері, хоч там вже давно ніхто не живе. 

У сьогоднішній статті команда kozakorium.com зібрала найвідоміші міста-привиди України у які, напевно, більше ніхто ніколи не повернеться.

1. Любеч-1

У 1960-х роках у Радянському союзі почали проєкт з будівництва радіолокаційних станцій під назвою “Дуга”. Дві такі станції розташували на території Чернігівської області: “Дуга 1” знаходиться на об’єкті під назвою Чорнобиль-2, для обслуговування “Дуги 2” у 1970-х роках побудували невелике місто Любеч-1. 

Любеч-1 було секретним військовим містом, назву, ймовірно, запозичили у селища Любеч, що знаходиться неподалік. Після аварії на Чорнобильській атомній станції радіолокатор у Любеч-1 перестав працювати, а у 2000-х роках його демонтували. Після цього необхідності жити у місті вже не було. Любеч-1 знаходиться за 50 кілометрів від Чорнобиля, але у зону відчуження не входить, тому спеціальний дозвіл, щоб потрапити туди, не потрібен. 

2. Орбіта

У 70-х роках минулого століття радянська влада хотіла збудувати в Україні ще одну ЧАЕС - Чигиринську атомну електростанцію. Біля Чигирина почали зводити містечко-супутник  для  атомників - Орбіта. Планувалося, що тут буде жити 20 тисяч людей.

Та після аварії в Чорнобилі будівництво припинили. А люди, які мали працювати на майбутній електростанції, втратили роботу. Станом на 2015 рік більшість споруд у місті перебувають в аварійному стані. Лише кілька будинків мають газове постачання, працює одна крамниця. Населення складає близько 160 мешканців.

3. Поліське

Чорнобильська катастрофа вплинула на життя ще одного селища – Поліське, яке має довгу історію. Тут після аварії на ЧАЕС теж було небезпечно перебувати, адже за два тижні після вибуху у селищі зафіксували перевищення норми радіоактивності в повітрі у 100 разів, а в ґрунті – у 150. Попри те, саме у Поліське вирішили переселити жителів Прип’яті. Це селище намагались очистити щонайменше тричі, тут замінювали асфальт, прокладали нові комунікації та зводили будинки. Та нічого не приносило бажаного результату, адже щоразу рівень радіації падав, а потім збільшувався знову. Та тодішня влада закривала на це очі, тож 12 тисяч людей були змушені жити в небезпечних умовах.

Тільки після розпаду Радянського Союзу, вже Верховна Рада України ухвалила рішення про відселення жителів міста й виплату компенсації постраждалим. У 1999 році Поліське викреслили з переліку населених пунктів. Проте в Поліському таки залишились люди, тут проживає близько десяти мешканців, які не захотіли покинути рідне селище. В’їзд в Поліське суворо заборонений, але відкритий колишнім мешканцям у поминальні дні після Великодня.

4. Цукроварів

Важко збагнути, як на життя та добробут міста може вплинути закриття одного заводу. Та саме з таких причин Цукроварів, що в Кропивницькій області, зник з карти України. Тут після закриття найбільшого й найсучаснішого на той час в Україні цукрового заводу значно зменшилась кількість робочих місць, тож людям довелось виїхати з рідного містечка в пошуках кращого життя.

Раніше тут проживало понад шість тисяч осіб, зараз – близько сотні. На вуличках міста можна побачити порожні багатоповерхівки з побитими вікнами та поіржавілими комунікаціями. Будинки тут залишились навіть без газу, води та опалення, тож ті, хто все-таки залишився в Цукроварові, носять воду з криниці, а на зиму рубають дрова. Тутешня інфраструктура настільки в жахливому стані, що саме тут знімали фільм про Іловайську трагедію.

5. Буркут

Буркут – покинуте село в самому центрі Українських Карпат, розташоване на українсько-румунському кордоні. Ви не завжди знайдете його на мапах, місцеві ж оминають Буркут третіми дорогами, а дістатися сюди можливо лише влітку. Сто років тому це був відомий бальнеологічний курорт, в якому знаходилось 18 вілл. Тут часто відпочивали Леся Українка, Іван Франко та інші відомі люди.

Після повені у 2008 році в селі немає постійних мешканців, тому багато будинків стоять порожніми. Гуцули рідко розповідають історію села, оскільки його існування оповите містикою. Буркут славиться своєю мінеральною водою, яка за своїми якостями схожа з грузинською “Боржомі”. Від назви місцевого джерела й походить найменування самого села. Сьогодні в Буркуті працює тільки одна садиба, в якій приймають туристів.

6. Бакота

У 1240 році люди утворили невеличке село Бакота, що означає – бажане, прекрасне місце. Для його жителів воно й справді було таким – неймовірна природа, монастир, цілющі джерела, фруктові сади, а головне – спокій. На основі порівняльних даних вчені визначили, що село було розміром близько 10 га з населенням приблизно дві з половиною тисячі осіб. Ще в 60-х роках XX століття по селу почали поширюватися чутки про можливе його затоплення у зв’язку з будівництвом гідроелектростанції на Дністрі. А на початку 70-х його долю вирішено – ГЕС бути.

Переселення тривало вісім років. Спеціально створені бригади вирубували й спалювали дерева в долинах, переносили цвинтарі й контролювали процес виселення. Умовою було те, що кожен господар мав сам зруйнувати свою хату й сад. Хто відмовлявся самотужки нищити те, що будував роками, не отримував 20% від компенсації, яку держава виплачувала переселенцям. А це становило тодішню річну зарплату. Шість років тривало заповнення долини водою, яке розпочалося 1981 року. Саме тоді Бакоту викреслили з реєстрів як село. Нині там водосховище довжиною 200 кілометрів, лиш вивіска “Бакота” на автобусній зупинці нагадує, що колись там був населений пункт.

7. Прип'ять

Місто було засноване 2 лютого 1970 року, як зразок щасливого життя радянської людини, адже саме сюди на важливі зустрічі привозили іноземні делегації, тут активно будували нові школи, спортивні комплекси та басейни. Населення міста перед аварією становило майже 50 тисяч людей, але 27 травня 1986 року, наступного дня після катастрофи на ЧАЕС, після проведення "тимчасової" екстреної евакуації, життя в місті завмерло назавжди. Зараз воно жахає своєю гнітючістю - пусті багатоповерхівки, дитячі садки та школи, стадіони, магазини, підприємства, парк з атракціонами, будинок культури й кінотеатр. Важко уявити, що колись цими вулицями ходили натовпи людей, а на подвір'ях та площадках лунав дитячий сміх.

Зараз постійних мешканців тут немає, інколи сюди заходять сталкери - нелегальні екстремали, які на власний страх і ризик подорожують мертвим містом та околицями ЧАЕС. Відчути себе героєм постапокаліптичного фільму та помандрувати тутешніми місцями з'їжджаються туристи з усіх куточків світу. Відомий журнал "Forbes" визнав Прип'ять найекзотичнішим місцем для туризму на планеті. А після виходу серіалу "Чорнобиль" від НВО туристична зацікавленість містом ще більше зросла.

8. Трускавець

Туристи звикли бачити Трускавець сонячним містом здоров'я, де працюють безліч красивих санаторіїв і готелів. Сюди вже не одне покоління українців приїздить задля оздоровлення. Та й інформація в інтернеті так і манить на відпочинок до Трускавця - затишна й екологічно чиста зона, яка славиться мінеральними водами з 14 джерел. Тож цілком Трускавець містом-привидом не назвати, проте є інший бік міста, про який туристам не розповідають.

Йдеться про верхню частину Трускавця, де вже давно не було ні туристів, ні містян. Тут не працюють майже всі державні санаторії-гіганти, а територія довкола них починає нагадувати чорнобильські пейзажі. У цій частині Трускавця навіть магазини та аптеки зачинені, а в розпал теплого дня туристичного сезону вулиці майже безлюдні. Не працюють фонтани, не скошена трава, що заввишки сягає майже до поясу дорослій людині, поламані сходи, паркани та лавочки, подекуди побите скло у вікнах, на підвіконнях яких можна помітити сухі вазони, занедбані квітники санаторіїв… Складається враження, наче люди давно покинули це місце.

Читайте за темою: Секретні покинуті об'єкти СРСР на території України. ФОТО.

08 Жовтня 2020 Гриджук В.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Неймовірний козацький цвинтар у селі Загнітків (ФОТО)

Село Загнітків розташоване на території Одеської області, Кодимського району, за 28 кілометрів від ...

16 Червня 2021
Козак І.

Українські козацькі прислів'я, афоризми та приказки

Історія козаків налічує декілька століть, тому не дивно, що після себе вони залишили ...

23 Лютого 2021
Голуб С.

Суд визнав Стерненка винним у справі про викрадення і засудив до семи років ув’язнення

Примoрський рaйсyд Oдeси oгoлoсив вирoк aктивiстy Сeргiю Стeрнeнкy, якoмy прoкyрaтyрa iнкримiнyвaлa скoєння трьoх ...

23 Лютого 2021
Козак І.

Україномовна пісня вперше отримала 350 млн переглядів на YouTube

Україномовна пісня вперше отримала 350 млн переглядів на відеохостингу YouTube, що є абсолютним ...

15 Лютого 2021
Брусов В.

Які ліки допомагають від коронавірусу COVID-19, а які - ні?

За час пандемії у ЗМІ згадувались назви різних медикаментів і засобів, на які ...

08 Лютого 2021
Голуб С.

Привітання з Днем святого Валентина 2021 українською: смс, вірші, картинки

Привітання з Днем святого Валентина 2021 - один з найкращих способів проявити свою ...

02 Лютого 2021
Козак І.

Традиційні обереги, які були в кожній українській хаті

“Українська хата — на придане багата” — так коротко та влучно можна схарактеризувати ...

02 Лютого 2021
Голуб С.

Свята та вихідні в Україні 2021: календар на весь рік

Рік розпочнеться традиційними тривалими новорічними вихідними. Багатим на свята буде також і травень. ...

01 Лютого 2021
Козак І.

Що робити, якщо відмовляють обслуговувати українською. Інструкція

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь оприлюднив 12 січня детальну ...

01 Лютого 2021
Козак І.

Як радянська влада змінила різдвяне меню та перетворила кулінарію на спосіб пропаганди

Майже сто років тому українцям офіційно заборонили святкувати Різдво і навіть споживати традиційне ...

04 Січня 2021
Козак І.