Як зрозуміти, що мною маніпулюють? 4 простих прийоми.

Фото www.noexcuseshr.com
Фото www.noexcuseshr.com

Експерименти показують, що вживити в нашу свідомість чужі ідеї легше, ніж ми думаємо.

Наша здатність приймати усвідомлені рішення - часто ілюзія, як показують експерименти психолога Джея Олсона з Університету Макгілла. Але якщо розуміти, як нами маніпулюють, цьому можна протистояти.

Увагу Олсона привернув один картковий трюк, який часто демонструють фокусники: ви перегортуєте перед глядачем колоду карт і просите його вибрати одну з них випадковим чином. Доброволець не знає, що фокусник уже зрозумів, яку карту той вибрав - і той ефектно вгадує її на подив аудиторії.

Ось як Олсон демонструє цей трюк:

Секрет, очевидно, в тому, щоб затримати певну карту під час гортання, зробити так, щоб вона запам'яталася людині. Ці кілька зайвих мілісекунд привертають увагу мозку, що потім спонукає добровольця вибрати саме цю карту. Результати вражаючі: в експерименті Олсону вдалося "запрограмувати" 103 з 105 учасників. Але найцікавіше далі.

Коли Олсон розпитував учасників після закінчення експерименту, виявилося: 92% навіть не уявляли, що ними маніпулюють, вони були впевнені, що повністю контролюють свої рішення.

І більш того, значна їх частина навіть представила вигадані причини такого рішення. Один сказав, що вибрав червову десятку, бо 10 - велике число, і він думав про серцях до початку експерименту. Також Олсон зрозумів, що тип особистості не надто впливає на ймовірність, що вами будуть успішно маніпулювати - всі ми однаково вразливі.

Подібні маніпуляції відбуваються постійно:

- Коли ми вибираємо страву в ресторані, ми з удвічі більшою ймовірністю виберемо щось з початку або з кінця меню, тому що це найбільше привертає увагу. І при цьому у нас знайдуться причини: вибрали рибу, тому що давно вже її не їли.

- Якщо в магазині грає музика французькою мовою, ми мимоволі вибираємо при покупці вино з Франції. І знову-таки цього не усвідомлюємо.

- Коли ви даєте комусь гарячий напій, вас з більшою ймовірністю сприймають як "теплу" людину, а коли від вас виходить неприємний запах, люди схильні вважати вас морально поганою людиною.

Як виявити маніпуляції?

Ось чотири прийоми маніпуляції, з якими ми часто стикаємося в повсякденному житті, в тому числі спілкуючись з колегами та друзями.

1. Сила дотиків. Якщо ви просто поплескаєте когось по плечу і заглянете йому в очі, він буде набагато більш відкритий до ваших пропозицій. Цю техніку Олсон використовує в своєму фокусі, але вона працює в різноманітних ситуаціях - наприклад, коли хтось просить у вас в борг.

2. Швидкість мови. Олсон каже, що фокусники часто кваплять своїх добровольців, щоб ті вибрали перше, що спадає на думку - а це може бути та сама ідея, яку ви їм нав'язали. Але як тільки людина зробила вибір, маніпулятор перемикається в більш розслаблений режим. Тоді доброволець ніби оглядається назад і починає думати, що він вільно зробив свій вибір.

3. Поле зору. Затримуючи обрану карту, Олсон робив її більш "опуклою", завдяки чому вона застрягала в свідомості людей. Є маса способів зробити це - наприклад, помістити щось на рівні очей людини, підсунути щось трохи ближче до мети. З цих ж причин ми ми часто вибираємо найперше, що нам пропонується.

4. Спеціальні питання. Наприклад: "Чому, на ваш погляд, це хороша ідея?" Або: "Які, на ваш погляд, тут переваги?" Звучить очевидно, але коли ви даєте людині переконати саму себе, вона буде більш впевнена у своєму рішенні в довгостроковій перспективі - так ніби це з самого початку була її ідея.

Всі ми піддаємося на подібний прихований вплив. Але якщо ви почнете помічати, хто смикає за ці ниточки, можна спробувати відкинути ці атаки.

Девід Робсон - журналіст BBC.

Читайте за темою: 10 заповідей хронічно нещасливої ​​людини

10 Січня 2017 Голуб С. Брусов В.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Про 1200 гривень, реформи і реальність

Останнім часом одним з головних прийомів наших дорогих популістів, адептів зради і упоротих ворогів влади ...

27 Травня 2015
Василь Гриджук

Десять майбутніх лідерів української економіки

Україна продовжує бути політизованою країною. Замість стратегії ми, на жаль, часто вибираємо тактику. Зараз почалася ...

10 Травня 2015

Майдан 3.0: хунта не зможе

Протягом останнього року багато разів доводилось чути заклики до нової революції та нового Майдану. Ну ...

08 Травня 2015

Майбутнє України через паралелі з Європою та США

Західна та Центральна частина країни не має піддаватися значним змінам, крім, звичайно загального підвищення рівня ...

07 Травня 2015

Стаханівська народна республік

Стаханов — эдакий город-отставник. Старый чемпион, давно отживший свои лучшие годы и оказавшийся в бедности ...

10 Жовтня 2014

Нова публікація без зображення

Існує багато варіацій уривків з Lorem Ipsum, але більшість з них зазнала певних змін на ...

18 Вересня 2014
Компанія Отакої.ком

Lorem Ipsum - це текст-"риба"

Lorem Ipsum - це текст-"риба", що використовується в друкарстві та дизайні. Lorem Ipsum є, фактично ...

17 Вересня 2014
Автор Авторенко Авторович